Dřímal zde genius loci, který nás inspiroval!

Původně tu stálo dřevěné stavení, které bylo v polovině 19. století přestavěno na hostinec U Nápravníků. K němu přilehlá zahrada se stala dějištěm divadelních představení, plesů i společenských schůzí. Na dvoře hostince se také odehrálo vůbec první cvičení tělovýchovné jednoty Sokol v Humpolci.

V 80. letech 19. století objekt odkoupil Adolf Procházka a na zahradě zřídil továrnu s parním strojem. Hlas múz zde na více než dvě století utichl a vystřídal ho hluk továrních mašin. Tímto počinem začíná slavná éra soukenictví pozdější továrny číslo 08. Na konci 19. stol. správu přebírá jeho syn František, v březnu 1918 je celý areál prodán Karlu Trnkovi, který továrně na sukna a vlněné látky zajistí rostoucí prosperitu. Tu nakonec výrazně nepřerušila ani druhá světová válka či pozdější znárodňování.

Po roce 1989 proběhlo navrácení majetku původnímu vlastníkovi, který tovární komplex prodal. Vystřídalo se zde několik majitelů, kteří tu realizovali svoje podnikatelské záměry, až tu zakotvili ti současní, kteří navazují, byť v jiném oboru, na úspěchy prvorepublikových továrníků.

A múzy zde opět ožívají - společnost Artspect, a.s. přijala svoji společenskou zodpovědnost a rozhodla se podpořit kulturu svého regionu.

historie-divadlo-za-kominem-01
historie-divadlo-za-kominem-02
historie-divadlo-za-kominem-03
historie-divadlo-za-kominem-04
historie-divadlo-za-kominem-05
historie-divadlo-za-kominem-06
historie-divadlo-za-kominem-07
historie-divadlo-za-kominem-08
historie-divadlo-za-kominem-09
historie-divadlo-za-kominem-10

Kontakty a informace


©2024 Divadlo Za komínem Humpolec • All rights reserved
Obchodní podmínky a návštěvní řád